All-state & Academic All-state

2019 All-state

6A Girls - first team

Trinity King – Arlington Martin

Sadie Englemann – Austin Westlake

Zoe Slaughter – Houston Memorial

Isha Dhruva – Katy Seven Lakes

Jennie Park – Lewisville Hebron 

Megan Winans – Plano East

6A Boys - first team

Thomas Bockholt – Austin Westlake

Jacob Sosa – Austin Westlake

Dallas Hankamer – Belton

Niko Nebout – League City Clear Springs

David Harrison – Northwest Nelson

Matthew Watkins – Rockwall

Johnny Keefer – San Antonio Johnson

6A Girls - second team

Hannah Liu – Austin Lake Travis

Bentley Cotton – Austin Westlake

Madelyn Jones – Austin Westlake

Madison Freeman – Klein

MacKenzie Moore – Northwest Nelson

Sloane Bennett – Oak Ridge

Michelle Zhang – Plano West

Haili Moore – Prosper

Kiersten Bryant – San Antonio Johnson

Michelle Zhou – Southlake Carroll

6A Boys - second team

Nathan Petronzio – Austin Lake Travis

Trey Bosco – Austin Lake Travis

Cole Sherwood – Austin Vandegrift

Luke Dossey – Austin Vandegrift

Matthew Denton – Austin Westlake

J. Holland Humphries – Austin Westlake

Jacob Borow – Clute Brazoswood

William Moll – Houston Memorial

Drew Murdock – Houston Memorial

Holden Hamilton – Humble Kingwood

Garrett Martin – San Antonio Johnson

6A Girls - honorable mention

Trinity Le – Clear Creek

Jacqueline Nguyen – Houston Memorial

6A Boys - honorable mention

Will Sammons – Oak Ridge

Carson Cooper – Oak Ridge

5A Girls - first team

Anna Takahashi – Grapevine

Elise Parel – Humble Kingwood Park

Gabriella Tomanka – Grapevine

Maddi Olson – Abilene Wylie

Madison Phung – Frisco Lebanon Trail

Remington Isaac – Montgomery

5A Boys - first team

HS Chang – Cedar Park

Hunter Bott – Montgomery

Jacob King – Boerne Champion

Jake Holbrook – Granbury

Jun Min Lee – Mission Sharyland

Kevin Watts – Colleyville Heritage

Terrin Anderson – Montgomery

Turner Hosch – Dallas Highland Park

Zach Heffernan – Boerne Champion

5A Girls - second team

Allie Bianchi – Lovejoy

Aysis Azarcon – Mansfield Timberview

Brandee Fleming – Magnolia

Gabbi Betancourt – Frisco Centennial

Halle Whitney – Magnolia

Mattingly Palmer – Georgetown

Raeleigh Davidson – Frisco Liberty

5A Boys - second team

Brandon Massey – Ft. Worth Arlington Heights

Gio Guerra – Boerne Champion

Hudson Carper – Lubbock Cooper

Landry Schmoker – Lubbock Cooper

Luke Whitney – Frisco Wakeland

Scott Roden – Dallas Highland Park

Trip Carter – Dallas Highland Park

4A Girls - first team

Bohyun Park – Carrollton Ranchview

Cheryl Gauthier – Liberty Hill

Katie Adelmann – Midlothian Heritage

Ozlyan Juarez – Monahans

Skyler Strube – Andrews

Tristan Gabbard – Fulshear Lamar

4A Boys - first team

Bond Heflin – Monahans

Braxton Floyd – Pampa

Jack Burke – Orange Little Cypress

Jason Pittman II – Monahans

Logan Diomede – Argyle

Miller Harris – Carthage

Tristan Nelson – Canton

4A Girls - second team

Cylie Velasquez – Snyder

Hannah Wood – Argyle

Kirsten Richards – Lampasas

Leah Tyner – Melissa

Madelyn Reyes – Geronimo Navarro

Montana Dileo – Orange Little Cypress-Mauriceville

Paige Jennings – Andrews

4A Boys - second team

Andrew Cortez – La Feria

Austin Mitchell – Van

Cade Allison – Robinson 

Evan Washburn – Gatesville

James Perry – Salado

Jaryn Pruitt – Brownwood

3A Girls - first team

Alli Reily – Pottsboro

Ida Hansen – Omaha Pewitt

Lyla Vaughn – Lago Vista

Maggie Parmer – McGregor

Mason Garrett – Mount Pleasant Chapel Hill

Paige Gilstrap – McGregor

3A Boys - first team

Austyn Reily – Pottsboro

Cameron Hubbard – Pollok Central

Cooper New – Comfort

Jack Summers – Nacogdoches Central Heights

Nikolas Keratsopoulos – Cameron Yoe

Ty Thomas – Columbus

Wade Langley – Winnsboro

3A Girls - second team

Brooke Hinerman – Keene

Hannah McKinney – Hughes Springs

Kamryn Wood – Shallowater

Krista Vasquez – Palmer

Lindsey Bullard – Callisburg

Scotta Anderson – Holliday

3A Boys - second team

Carson Wray – Columbus

Cooper Riley – Blanco

Garrett Townsend – Pottsboro

Jace Spencer – Pollok Central 

Jake Smelser – Troup

Lane Berkley – Breckenridge

Sam Benson – Diana New Diana

2A Girls - first team

Cheney Boyd – Grapeland

Katelin Berry – Stratford

Kenley Nixon – Martin’s Mill

Maddie Barrinton – Olney

Mia Nixon – Martin’s Mill

Razyl Yanez – Forsan

2A Boys - first team

Carson Grawunder – Vega

Drew Hermesmeyer – Goldthwaite

Garrett Hess – Muenster

Kevin Nixon – Martin’s Hill

Rick Frauenberger – Grapeland

Trevor Roquemore – Douglass

2A Girls - second team

Braydee Frederick – Normangee

Carly Parker – Grapeland

Gracee Hilburn – Meridian

Hannah Chipman – Grapeland

Kaylei Richardson – Vega

Mary J. Watson – Grapeland

2A Boys - second team

Aaron Reardon – Mason 

Carson Kirkland – Vega

Evan Lewis – Sulphur Springs North Hopkins

J.T. Boyd – Quanah

Rance House – Goldthwaite

Seth Campbell – Lovelady

Zuehl Conoly – Brackettville Brackett

1A Girls - first team

Addi Harris – Happy

Hannah Nimmo – Greenville Phoenix Charter

Kami Woodman – Channing

Kelby Clawson – Robert Lee

Logan Wood – Garden City

Sierra Jameson – Matador Motley County

1A Boys - first team

Braden Welch – Lenorah Grady

Cade Smith – Clyde Eula

Dakota Carson – Clyde Eula

Dakota Roberts – Garden City

Nolan Steelman – D’Hanis

Payton Garrett – Lipan

Ross Raines – Lamesa Klondike

Seth Bearden – Crowell

1A Girls - second team

Aimee Zimmermann – Robert Lee

Anna Masonheimer – Clyde Eula

Cassie Furry – Blanket

Dally Coulter – Sterling City

Macee Johnson – Happy

Mailey Paige Goodman – Clyde Eula

1A Boys - second team

Cameron Stafford – Matador Motley County

McCarson Youngblood – Gilmer Union Hill

Nick Lara – Garden City

Trayton South – Sulphur Bluff

2019 academic All-state

Girls First Team Academic All-State

Landree Chiles – Granbury, 5A

Lyndee Chiles – Granbury, 5A

Cameron DeCort – Magnolia West, 5A

Amelia Elder – Mineral Wells, 4A

Mattie Fisher – Thorndale, 2A

Ally Fowler – McKinney Boyd, 6A

Clara Fulsaas – Aledo, 5A

Courtney Gilley – Granbury, 5A

Maggie Hearn – Crosby, 5A

Brei Ruelas – Mineral Wells, 4A

Bianka Zamora – Clear Creek, 6A

Boys First Team Academic All-State

Rudy Carbajal – El Paso Eastwood, 5A

Logan Crawford – Mineral Wells, 4A

Jared Diggers – Magnolia West, 5A

Jonathan Luczon – Klein Oak, 6A

Grayson McNemar – Oak Ridge, 6A

 

Girls Second Team Academic All-State

Allie Bianchi – Lovejoy, 5A

Madison Freeman – Klein, 6A

Peyton Galyean – Clear Creek, 6A

Rylee Rinehart – Granbury, 5A

Caroline Singletary – Clear Creek, 6A

Ana Vallejo – Clear Creek, 6A

Boys Second Team Academic All-State

Sloane Bennett – Oak Ridge, 6A

Presley Smith – Pearland, 6A

Brian Wolfe – Lovejoy, 5A

Girls Honorable Mention Academic All-State

Kaleigh Harrison – Granbury, 5A

Victoria Pappas – Houston Memorial, 6A

Cecilia Weatherford – Summer Creek, 6A

Boys Honorable Mention Academic All-State

Regan Allen – Magnolia, 5A

Colin Guinn – Houston Memorial, 6A

David Harrison – Byron Nelson, 6A

William Moll – Houston Memorial, 6A

Jackson Taff – Houston Memorial 6A